Aktuality » Výzkum silniční cyklistiky

zpět

Výzkum silniční cyklistiky
28.12.2017
Jelikož připravuji rozsáhlou studii pro připravovanou disertační práci, rád bych Vás požádal, abyste mi pomohli a zúčastnili se tohoto výzkumu zaměřeného na silniční cyklistiku.

Ahoj závoďáci,

V rámci Centra diagnostiky lidského pohybu, kde bude výzkum probíhat, se zaměřím, zdali únava ovlivňuje biomechanické a fyziologické parametry u silničních cyklistů. Všichni víme, že cyklistika je celosvětově jednou z nejoblíbenějších pohybových aktivit a že jízda na kole má řadu pozitivních aspektů na fyzické i psychické zdraví. Ovšem sportovní výkon může být determinován řadou faktorů, které ho pozitivně a negativně ovlivňují. Mezi nejvýznamnější faktory patří faktor kondice a faktor techniky, které se projevují prostřednictvím fyziologických a biomechanických parametrů v průběhu motorického a sportovního výkonu.

Rád bych se zaměřil na problematiku vlivu únavy na fyziologické a biomechanické parametry pohybu v silniční cyklistice, kde jedna z mých hlavních otázek bude, jak se mění tyto parametry výkonu v cyklistice s narůstající intenzitou zatížení a nastupující únavou?

Co vlastně takový výzkum obnáší,  co bych od Vás potřeboval a jaké výhody z toho plynou. Půjde o dvě měření, která budou probíhat v průběhu 1 týdne v lednu a únoru 2018. Budu od Vás potřebovat pouze vaše tretry, pedály, spurtky a dobrou náladu. J Výhody, které z měření budou, je zátěžový test Vo2max v hodnotě 1500kč, dále měření složení těla na přístroji INBody v hodnotě 400kč a v neposlední řadě výsledky z biomechaniky pohybu, které mohou napomoci při tréninku či prevenci zranění vyplývajícího z pohybu na kole.

1 den měření: Vo2 zátěžový test + měření složení těla (1,5hod)

2 den měření: Biomechanický a fyziologický test (3hod)

 

Pokud chcete pomoct vědě, budu rád, když se k výzkumu přihlásíte a pošlete mail s informacemi na adam.motyka@osu.cz

Informace do mailu: Počet ujetých km za sezónu + cca počet odjetých sezón

 

Přihlásit se mohou všichni, potřebujeme začátečníky, amatéry i profesionály !!!!! (Na základě informací z mailu proběhne výběr správných respondentů pro výzkum)

 

Mgr. Adam Motyka

Varenská 40a, Ostrava

Ostravská univerzita, Centrum diagnostiky lidského pohybu

 

PS: Na obrázku Adam Hansen, který se mého výzkumu také účastní!