Rok 2009

V roce 2009 měl SPAC 17 závodů, kterých se zúčastnilo celkem 2055 závodníků, z čehož jich 439 bodovalo do průběžného pořadí v soutěži jednotlivců. Započítávaly se 2/3, tj. 11 nejlepších výsledků. V soutěži týmů bodovalo 46 klubů a oddílů.

MRSAC

Nejvýznamnější akcí letošního ročníku SPAC bylo o víkendu 18. a 19. července silniční mistrovství republiky Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR), jehož hlavním organizátorem byl cyklistický oddíl Racing Olešná Frýdek - Místek. Na severní Moravu se tak od roku 2003 podruhé z celé republiky sjeli zástupci šesti amatérských lig : Unie amatérských cyklistů (UAC), Severočeské amatérské ligy (SAL), Jihočeské amatérské ligy (JAL), Šumavské unie amatérských cyklistů (ŠUAC), Moravského poháru (MP) a Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC), aby se utkali o titul amatérských mistrů v časovce a silničním závodě.

2009_1_MR_SAC

Časovka jednotlivců byla na programu v sobotu 18. července. Startovalo se z hráze přehrady Baška od restaurace Kotva, odkud cyklisté v minutových intervalech vyjížděli na 27,3 kilometrový okruh vedoucí přes Příčnici, Záhoří, Raškovice, Pražmo, Krásnou, Lubno a Pržno zpět do Bašky. Absolutním vítězem se v horkém a dusném počasí, se sílícím větrem s časem 38:18 (tj. průměr 42,77 km/h) stal, z celkového počtu 144 startujících, vítěz kategorie B (muži 30 až 39 let) Petr Novák (Viessmann) ze středočeské ligy Unie amatérských cyklistů (UAC). Amatérskou mistryní ČR pro tento rok se stala Jiřina Ščučková (BIKE TEAM Kola Kaňkovský - Olimpex Ind.) z ligy Moravský pohár (MP), která okruh pod Lysou horou v Beskydech objela za 45:17 (tj. průměr 36,17 km/h).

2009_2_MR_SAC

Za SPAC, pro který byla mistrovská časovka současně 9. letošním závodem, se nejlépe v závodě, připraveném cyklistickým oddílem Racing Olešná Frýdek - Místek, umístili: Milan Masný (Racing Olešná Frýdek-Místek 1) a Ondřej Fierla (CK Feso Petřvald), kteří se ve svých kategoriích E a junioři stali mistry. Dále v kategorii A - 2. Martin Stančík (CK Frenštát pod Radhoštěm 1), v kat. B - 2. Tomáš Celta (Studio 2001 - MRX), v kat. C - 7. Bogdan Zok (SK Šafrata Bohumín), v kat. D - 8. Miroslav Adamčík (Cyklokramo Suchdol nad Odrou 1), v ženách - 3. Lucie Macíková (SINTESI PRIMA-DONNA) a v juniorech - 2. Martin Žačok (CK Frenštát p. R. 1) a 3. Petr Hampl (SK Veha Team).

2009_Stonava

V neděli 19. července silniční mistrovství amatérských cyklistů vyvrcholilo silničním závodem se startem a cílem u firmy Interdecor ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Tropické sobotní počasí vystřídalo citelné ochlazení, spolu se zataženou oblohou a častými přeháňkami. Závodilo se na obráceném okruhu časovky, prodlouženého o úsek Skalice - Staré Město. Díky zvlněnému profilu asi 30,8 km dlouhého okruhu, avšak bez delšího a prudšího stoupání, dojížděly jednotlivé kategorie do cíle ve větších skupinách a rozhodovalo se tak až v klasickém rovinatém spurtu. Nejdelší tratě byly připraveny pro kategorie A a B. S ohledem na stále deštivé počasí byl ale jejich závod ještě před odstartováním zkrácen ze 4 na 3 okruhy, což určitě většina jezdců přivítala, zvlášť, když se ve druhé polovině závěrečného třetího okruhu spustila bílá tma s pořádnou průtrží mračen.

2009_VCL

Nejúspěšnějšími našimi závodníky v silničním mistrovském závodě, který byl současně 10. závodem SPAC byli : mistrovské tituly patří v ženách Lucii Macíkové (SINTESI PRIMA-DONNA) a v juniorech Janu Pavlíkovi (Racing Olešná F-M "1"). V juniorech dále tak jako v časovce dojeli 2. Martin Žačok (CK Frenštát p.R. 1) a 3. Petr Hampl (SK Veha Team). Po vítězné časovce v silničním závodě dojel Milan Masný (Racing Olešná F-M "1") na 2. místě. V kategorii D obsadil Ladislav Pelc (CK Frenštát p.R. 1) rovněž 2. místo, v kat. B třetí dojel Lubomír Tomeček (Forman Cycling Team) a v kategorii A se v silné konkurenci nejlépe prosadil 7. Tomáš Janošek (ACK Stará Ves n. Ondřejnicí "A").

2009_Sadek

Na závěrečném vyhlášení SPAC 2009, které se 17. října potřetí v řadě konalo v restauraci a kulturním domě U čápů v Žabni u Frýdku - Místku byly kromě nejlepších šesti závodníků ve všech sedmi kategoriích a prvních tří družstev vyhlášeny doplňkové soutěže o nejlepšího časovkáře a vrchaře. Odměněno zde bylo rovněž i všech 5 cyklistů, kteří dokončili všech 17 závodů a za účast v soutěži bylo předáno dalších 79 účastnických pohárků.