Rok 2016

Jestliže jsem v roce 2016 psal v kronice, že to byl velmi vyrovnaný ročník v celkovém pořadí, tak jsem nemohl tušit co se bude dít v následujícím roce.

Do Slezského poháru bylo zařazeno 20 závodů, v jejichž rámci se jelo 12 závodů Baby SPAC. Byla velká škoda, že došlo ke zrušení MR bez náhrady, které pořádalo Moravský pohár. Důvodem bylo odmítnutí obce Bystré nechat si uzavřít silnici přes vesnici, což se rozhodlo až dubnu. Tudiž nebyl už časový prostor na oslovení a zajištění jiného pořadatele. Dokonce se uvažovalo přetavit některý závod na MR, ale jelikož měly všechny ligy už hotové své kalendáře, vždy by to nabouralo nějaký termín závodu některé ligy. Takže závodů ve Slezském poháru bylo jen 18.
Letošního ročníku se zúčastnilo 2092 amatérů. Největší účast byla na závodech O cenu Krnova 210 jezdců, Memoriál Jana Ferdyna 169 jezdců a Grand Prix Forman 151 účastníků. Velkou účast měl i nový závod ve Slatině 150 závodníků. Bylo vydáno 183 licencí, což je opět o něco méně, než v roce 2016. Baby SPAC už překonalo hranice kraje a aspoň jednoho závodu se zúčastnilo 134 dětí. I pro mnohé kluby z Čech byl Baby SPAC vítanou příležitostí si zazávodit.

V celkovém pořadí nejvíce pravidelně jezdili kategorie C, D, E, kde taky došlo k nejmenším rozdílům i na předních místech. V kat. D o prvním místě rozhodlo počet prvních míst, kterých měl Mojmír Daňhel 7, kdežto Vláďa Lysek 6, při stejném počtu bodů 705. V kat. E o prvním místě rozhodl jediný bod. Bárta Miroslav 656, Novák Milan 655. V absolutním pořadí napříč kategoriemi zvítězil Tomáš Galuška z kat. C (971bodů) o pouhé dva body před Mojmírem Daňhelem z kat. D (969bodů). V doplňkových soutěžích se to hemžilo těsnými výsledky jak mezi vrchařemi, tak i mezi časovkářemi.

V kategorii týmů obhájil prvenství Klub Force KCK ze Zlína 2476 bodů, i když se je snažil porazit nově vzniklý tým Cyklosport HF- Bikestyle.cz z Opavy 2411bodů a tradiční tým Cyklokramo ze Suchdolu nad Odrou 2180bodů. Větší motivaci napomohlo i pravidlo škrtání tří nejhorších výsledků družstev, díky kterému bylo mezi prvním a druhým místem rozdíl „jen“ 65 bodů. Závěrečné vyhlášení se podle ohlasů velmi vyvedlo. Jelikož SPAC slavil 20let svého trvání, snažilo se vedení SPAC vyhlášení v Žabni ozvláštnit. A tak k poslechu i tanci hrála kapela Lordi z Ostravy. Své umění nám předvedly několikanásobné mistryně republiky Mažoretky z Vratimova. A nemohl chybět ani dort, který vážil přes 4kg a byl vynikající. Jediná kaňka na závěrečném vyhlášení byl termín, který musel být v neděli a tak se sál, kde bylo asi 120 lidí, brzo po vyhlášení vyprázdnil a hudba neměla téměř pro koho hrát.