Rok 2018

Letošní rok se nesl v duchu špatných zpráv. Začíná se projevovat únava pořadatelů jednotlivých závodů a někdy i boj s byrokratickou mašinérií a neochotou pomoci. A tak už před startem sezony vypadly závody Memoriál Jana Ferdyna a Paskovský kriťák. To byl ale jen začátek. Během sezony se překládala Slatina a byla zrušena Stonavská časovka a časovka do vrchu Bahence. To mělo neblahý vliv hlavně na doplňkové soutěže, kde se neškrkal nejhorší výsledek, protože se měly počítat tři výsledky ze čtyř závodů. Tím se snížil i celkový počet závodů. Původně jich mělo být 18, ale nakonec se jich uskutečnilo jen 16 a proto se do celkového pořadí počítalo 11 závodů místo 12-ti. V soutěži družstev se měli škrkat tři nejhorší výsledky, nepočítal se jenom jeden.

Už loni Vojta Gruchala avízoval, že chce skončit co by správce webu. Bralo se to na lehkou váhu. Nikdo se nenašel a tak zůstal, ale hodně se to projevilo na aktuálnosti webu. Zkusili jsme letos důrazněji požádat příznivce Spacu o nahrazení za Vojtu a nakonec se podařilo. Přihlásil se Tomáš Grygier, který je ochoten naše stránky zcela zdarma spravovat. Doufám, že nějaký čas vydrží.

Po loňské blamáži s MR se i letos schylovalo k tomu, že se MR neuskuteční. Nakonec podali pomocnou ruku Suchdoláci, kteří v čele s Tomáš Dohnalem uspořádali republiku na výborné úrovni. A potěšitelné bylo, že si k nám našli cestu cyklisti nejen z Moravy, ale i z Čech, výjma kategorie juniorů, kde zápolili o mistrovský dres jen členové SPAC. A tak v této kategorii, jak v časovce, tak na silnici, SPAC ovládl kompletní bednu. Mimo to v časovce v kat. A získal 1.místo Fierla Ondřej. 2.místo Grässle Pavel v kat. B a 3.místo Laďa Pelc v kat. E. Na silnici se projevila znalost tratě, protože mimo juniory, členové SPACu ovládli i kat. B, kde vyhrál Gräsle Pavel, 2.místo získal Slavík Jiří a 3.místo obsadil Hradil Michal. V kat. žen dojela třetí Mošťková Jitka a taktéž třetí místo obsadili v kat. A Satke Tomáš a Odvárka Ivo v kat. D. Sečteno, podrženo, naše liga získala 15 pódiových umístění. Paráda!

Letos vzrostl počet členů SPAC vůči roku 2017 o 38 členů na 221, což je jeden z nejvyšších počtů v celé historii SPAC. K tomu napomohly dva aspekty. Konání MR u nás a vznik nového klubu CykloTým Horní Bludovice, který měl 3 družstva a v nich 24 členů. Aspoň jednoho závodu zařazeného do SPAC se zúčastnilo 1784 amatérů. Překvapivě nejvíce jich přijelo do Olšovce 202. V Krnově bylo 163 jezdců a na Grand Prix Forman si našlo cestu 158 cyklistů. Velice dobrým tahem bylo jinak rozdělená kategorie E. Do loňska byla kat. F od 70-ti let. Letos jsme efkaře posunuli na věk 66 let a více. Ona totiž kategorie 60 let a více se pomalu, ale jistě stává nejpočetnější družinou v rámci SPAC. V celkovém pořadí absolutně vyhrál Odvárka Ivo z Force KCK Zlín s 884body. V jednotlivých kategoriích byly mezi nejlepšími celkem jasné výsledky, až překvapivě na kategorii A, kde Babianek David porazil jen o 2body Lukšu Davida. A i v kategorii M vyhrál Mazur Dominik nad Vahalíkem Janem „jen“ o 8 bodů. V těchto dvou kategoriích docházelo v minulosti k největším rozdílům mezi předními místy. V pořadí družstev obhájili prvenství cyklisté ze Zlína 2714 bodů, ale na druhém místě překvapivě zkončil tým SK Bagbike 2430 bodů a na třetím místě tým Cyklokramo ze Suchdolu n/Odrou 2229bodů. Baby Spacu se celkově zúčastnilo 115 dětí, což je méně, než rok před tím, ale vyrovnala se konkurence. Závěrečné vyhlášení proběhlo opět v Žabni, ale tentokrát v sobotu a opět přijela kapela Lord, která už měla pro koho hrát. I tak jsem očekávali, že se více lidí zdrží. Co se dá dělat. Ti co zůstali si to náramně užili.