Rok 2018

Rok 2019 začal v půlce dubna novým závodem „Prachem svatební cesty“ u Kroměříže. Pořadatelé ho považují za jarní klasiku a tomu odpovídalo i nevlídné počasí 7˚C, déšť a vítr. Přesto se závodu zúčastnilo včetně příchozích 74 lidí. 14 dní na to se jely Olšovské okruhy, které jsou tradičně silně obsazeny. Pak už to pokračovalo v rychlém sledu až do posledního víkendu před prázdninami, kdy se jel Beskydský maraton.

Mistrovství SAC se opět jelo u nás a opět jsme ho zachraňovali, protože zájemce z jiné ligy nebyl. Na výtečnou se úkolu zhostil cyklistický oddíl LOKO Krnov. Tým pořadatelů kolem Petra Sekaniny připravil po všech stránkách perfektně zajištěné závody po oba dny. Kdy naposled jsme začínali časovku na startovací rampě? Co nemohli ovlivnit je kvalitu cesty ve sjezdu při nedělním závodě a nečekanou bouřku s vichrem, která bořila banery a kat. C si ji řádně užila na trati. Členové SPAC vyjeli 21 pódiových umístění z toho 7 titulů mistra republiky. Tomu napomohlo rozšíření kategorií o veteránky (V) tj. ženy 40 let a více a kat. F muži 70 let a více, v kterých jsme získali 6x bednu. Přesto chci zmínit výkony Vlaďky Pechové, která získala tituly jak v časovce, tak na silnici. V těsném závěsu za ní byla Jarka Dohnalová, která v časovce dojela druhá a na silnici byla třetí, obě v kat. V. Taktéž vyčnívá výkon Josefa Slezáka v kat. E, který vyhrál časovku a v na silnici si ze závodu udělal taky časovku, protože ujel všem ve druhém kole. Super výkon předvedl i Martin Helcel v kat. B, kde na silnici vyhrál s náskokem 1:45min před druhým v pořadí. Naopak trochu smutné byla neúčast z jiných lig v kat. M, kde na silnici byl jen jeden závodník mimo SPAC a v časovce nikdo. Tudíž jsme získali celá pódia.

Od půlky srpna pokračoval Slezský pohár závodem v Janovicích Grand Prix Forman, kde mělo i svoje mistrovství Baby SPAC.

Letos jsme vyrovnali absolutní rekord v počtu členů SPAC a to 222!! Účast členů aspoň na jednom závodě se vyšplhal na číslo 1342. Celkem bylo na závodech Slezského poháru včetně příchozích 2075 závodníků, což svědčí o velkém zájmu lidí o cyklistiku. Závodů se uskutečnilo 17 + 2 závody Mistrovství republiky. Dokonce se podařilo nahradit zrušený závod Bludovické časovky Staříčskou časovkou. Absolutní vítězství obhájil Odvárka Ivo z týmu KCK FORCE Zlín, který získal 1195. Dokončil všechny závody a jen 2x dojel na druhém místě!!! Všechny další závody vyhrál, takže k absolutnímu zisku možných bodů mu jich chybělo 10. Na tomto výsledku má zásluhu i přidělování bodů z redukovaného pořadí, které jsme zavedli. To znamená, že body byly přiděleny jen členům SPAC. Podle ohlasů to byl krok správným směrem.

Letos na žádném závodě v rámci Slezského poháru nebylo 200 lidí a více, ale zase bylo šest závodů, kde se na start postavilo cca 150 závodníků. Nejvíce cyklistů se zúčastnilo závodů Olšovské okruhy 171, Grand Prix Forman 166, Orlová 160, Petřvald 140. V týmech opět zvítězil tým FORCE KCK Zlín 2986 b bodů, druhý skončil CK Frenštát p. Radhoštěm 1 2627 bodů a třetí místo obsadil tým SK Bagbike 2470 bodů. Baby SPAC měl 11 závodů, počet se zvýšil, proto nás mrzí, že počet dětí se naopak už druhým rokem snižuje 96 dětí. Závěrečné vyhlášení proběhlo opět v Žabni v tradičním přátelském duchu za účasti cca 120 členů včetně doprovodu, kde byla i velmi pozitivně hodnocena včasná aktuálnost webových stránek a to hlavně průběžného pořadí na čemž má velkou zásluhu Tomáš Grygier (správce webu).