Úvod

Historie Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC) se začíná psát v roce 1998 prvním ročníkem, kdy se poprvé v okolí Ostravy za přispění hlavních iniciátorů a současně organizátorů několika závodů a také aktivních cyklistů Miroslava Gerycha a Miloše Velkoborského z klubu Amatérská cyklistika Poruba sdružilo několik pořadatelů amatérských závodů v silniční cyklistice. Po vzoru už fungujících lig v ČR zavedli celoroční soutěž s bodováním jednotlivých závodů a hodnocením průběžného pořadí. Od roku 2000 byly zavedeny licence a SPAC se stal pod vedením prvního ředitele soutěže Tomáše Poláčka členem Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR). Tím se všem zájemcům nabídla možnost startu na společném silničním amatérském mistrovství ČR v časovce a v hromadném startu.

uvod_pohar

Od prvních ročníků měla soutěž kvalitní úroveň, po zavedení licencí a úbytku závodů ale postupně klesal počet pravidelných účastníků. Po slabších letech od roku 2006 opět není podmínkou ke startu na závodech SPAC vlastnit licenci a soutěž je otevřena pro širokou sportovní veřejnost. Zazávodit si tak může od 15 let věku úplně každý a i po odjetí jednoho závodu je jeho účastník započítán do průběžného pořadí. Během trvání soutěže se skladba závodů dost měnila, jedním z prvních závodů s delší tradicí byly dnes už bohužel zaniklé závody Ostrava – Kružberk – Ostrava, Lašská časovka a Jilešovické okruhy. V současné době mezi už tradiční závody SPAC, které se stále jezdí, můžeme zařadit hned 5 akcí, a to : zpravidla zahajovací závod Tour de Čupek s pověstným dojezdem na kopci Čupek, závod do vrchu Tour de Javorový, Mokrolazeckou 60 s neméně pověstným hrabyňským kopcem, Velkopolomské okruhy a také Velkou cenu Lašska, která se jezdí trochu netradičně na dvou okruzích s bodovací sprintérskou a vrchařskou prémií. V roce 2003 byl Slezský pohár ve spolupráci s Moravskoslezským svazem cyklistiky (MSSC) poprvé pořadatelem silničního mistrovství Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR). Časovka jednotlivců se jela na zcela uzavřené komunikaci mezi Ostravou a Havířovem a silniční závod se konal na trase Velkopolomských okruhů prodloužených o jilešovické serpentiny. O šest let později, o víkendu 18. a 19. července 2009, se amatérské mistrovství na severu Moravy konalo podruhé. Hlavním organizátorem byl cyklistický oddíl Racing Olešná Frýdek - Místek, který připravil časovku na okruhu se startem a cílem v Bašce, zatímco silniční závod s centrem ve Starém Městě u F-M se jel na prodlouženém okruhu v obráceném směru. Ve vedení poháru se mezitím vyměnili Bohumil Mecner s Rostislavem Šafratou a v roce 2007 v jubilejním 10. ročníku, kdy se čtvrtým ředitelem soutěže v její historii stal Zbyněk Raška, byla po návrhu Karla Kempného navázána spolupráce s Moravskoslezským svazem cyklistiky (MSSC). Majitelé licencí SPAC tak kromě možnosti startu na silničním mistrovství republiky amatérů (od roku 2007 i na mistrovství v MTB) mohou startovat na závodech spadajících pod MSSC. Dále rovněž bodují do soutěže družstev.

Kruzberk_1998

Závodníci jsou rozděleni podle věku do kategorií, tak jak určuje soutěžní řád SACu. Muži od 19 let po deseti letech do 5 kategorií A, B, C, D, E a junioři od 15 do 18 let závodí v kategorii M. Ženy jsou dle SAC sloučeny do jedné kategorie od 15 let bez rozlišení věku, ale od roku 2010 jsou i ženy na závodech SPAC rozděleny do dvou kategorií – ženy A (15 až 29 let) a ženy B (30 a více let). Dále je pořadatelům doporučeno vypisovat i kategorie pro děti a handbike a umožnit tak závodit i dětem do 15 let a také tělesně postiženým sportovcům. Dle záměru pořadatele startují jednotlivé kategorie samostatně nebo jsou i částečně sloučeny. Některé závody mají ale také hromadný start všech kategorií najednou - hodnoceny a bodovány jsou ale vždy všechny samostatně. V roce 2001 ve 4. ročníku byla poprvé hodnocena i soutěž družstev a od roku 2007 získává vítězný tým putovní pohár.

VCL_2007

Slezský pohár v současnosti jde cestou zpřístupnění závodní cyklistiky všem zájemcům, nesupluje ale nedostatek závodů pořádaných ČSC. I přes možná užší závodní špičku je jeho kvalita zdá se srovnatelná s ostatními ligami s delší tradicí, jako například místně nejbližším Moravským pohárem. Dokladem toho je např. příchod Radka Blahuta do SPAC po skončení profi kariéry jako sponzora a závodníka od sezóny 2007.

Polom_2009

SPAC nemá vysloveně dominantního závodníka, z nejúspěšnějších cyklistů můžeme ale jmenovat Miroslava Bartoše, Petra Homolu, Milana Masného, Pavla Daněčka a z těch mladších Pavla Kokeše, Tomáše Celtu, Radka Blahuta, Alenu Petříčkovou a Ivanu Jaklovou – ti všichni dokázali celkově zvítězit ve svých kategoriích více než jednou.
Další informace a hlavně kalendář soutěže, rozpisy jednotlivých závodů, průběžné pořadí, archív výsledků, fotogalerie atd. najdete na webových stránkách soutěže SPAC na www.spac.ic.cz

Zpět